Angiogeneza: od podstawowej nauki do zastosowań klinicznych

W 1989 r. Dwa kolejne raporty w Science opisały klonowanie czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF) (białko pierwotnie zidentyfikowane przez Harolda Dvoraka i współpracowników jako czynnik przepuszczalności naczyń), punkt orientacyjny w dziedzinie angiogenezy. Kolejne badania i badania kliniczne potwierdziły, że VEGF jest dominującym czynnikiem angiogennym w wielu chorobach. Ponadto wiele ostatnich badań klinicznych wykazało, że hamowanie VEGF może przynieść korzyści pacjentom z różnymi chorobami, w których rolę odgrywa angiogeneza. Napoleone Ferrara, redaktor naczelny angiogenezy, był autorem jednego z raportów z 1989 roku w nauce; jego laboratorium nie tylko klonowało gen VEGF, ale także opracowało monoklonalne przeciwciała anty-VEGF, bewacizumab i ranibizumab, zatwierdzone obecnie przez FDA (Food and Drug Administration) do leczenia chorób nowotworowych i ocznych. Angiogeneza to dokładny przegląd podstawowej wiedzy z tej dziedziny, z odpowiednim ukierunkowaniem na biologię VEGF. Oprócz obszernych dyskusji na temat biologii VEGF i jej roli w angiogenezie i limfangiogenezie, książka zawiera kilka rozdziałów na temat roli VEGF w procesach innych niż angiogeneza, w tym wpływ VEGF na układ nerwowy. Książka jest w przeważającej mierze poświęcona szlakowi sygnalizacyjnemu VEGF – odpowiedni wybór, ponieważ podejścia proangiogeniczne i antyangiogenne w medycynie klinicznej opierają się prawie całkowicie na aberracji sygnalizacji VEGF.
Confocal Micrograph z naczynia krwionośnego Rozgałęzienie do kapilary siatkówki. Naczynia krwionośne są przedstawione kolorem zielonym, a jądra otaczających je komórek siatkówki są pokazane na czerwono.
Od Jean Wade i Lindy Sharp / Wellcome Photo Library.

Siła tej książki polega na wiedzy i spostrzeżeniach autorów, którzy wszyscy wnieśli ważny wkład w tę dziedzinę, w tym pracy nad klonowaniem i charakteryzacją licznych mediatorów angiogenezy. Rozdziały są krótkie i zawierają jasne, łatwo zrozumiałe dane, które byłyby znakomitymi slajdami do wykładów na temat podstawowej biologii angiogenezy. Kilka kolorowych talerzy, zgrupowanych w środku książki, powiela ważne czarno-białe postacie z różnych rozdziałów.
Ferrara wyraźnie stwierdza w przedmowie, że angiogeneza nie jest kompleksowym przeglądem tej dziedziny. Jednakże, ponieważ dziedziny nauki podstawowej i medycyny klinicznej się łączą, korzystna byłaby rozszerzona dyskusja na temat terapii anty-VEGF w przypadku chorób nowotworowych. Pojedynczy rozdział dotyczący terapii przeciw VEGF u pacjentów z rakiem jest ograniczony do stosowania bewacizumabu, a większość dyskusji koncentruje się na badaniach nad rakiem jelita grubego. Chociaż większość badań klinicznych dotyczy tego obszaru, ważne jest, aby wskazać, że inhibitory kinazy tyrozynowej skierowane na receptory VEGF są skuteczne i zatwierdzone przez FDA do leczenia raka nerkowokomórkowego.
Ogólnie rzecz biorąc, angiogeneza to znakomity przegląd tematu w ogóle, a w szczególności biologii VEGF. Klinicyści będą chcieli uzupełnić zawartość książki, czytając najnowsze recenzje i recenzje online, aby uzyskać bardziej aktualne wyniki badań klinicznych nad rakiem, chorobami oczu i chorobami sercowo-naczyniowymi Ponieważ wyniki trwających badań klinicznych mogą mieć natychmiastowy wpływ na opiekę nad pacjentami, klinicyści muszą być informowani o zmianach w czasie rzeczywistym w terenie, poszukując różnych źródeł aktualizacji wyników badań klinicznych i zatwierdzeń FDA.
Lee M. Ellis, MD
University of Texas MD Anderson Cancer Center, Houston, TX 77230

[patrz też: domat nysa, hw pietrzak holding, hipokrates gorzow ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Angiogeneza: od podstawowej nauki do zastosowań klinicznych

 1. Disco Potato pisze:

  Article marked with the noticed of: leczenie boreliozy[…]

 2. Aurelia pisze:

  Od jakiegoś czasu mam wysokie ciśnienie 

 3. Mieszko pisze:

  [..] Odniesienie w tekscie do labioplastyka Warszawa[…]

 4. Commando pisze:

  Te owsiki to takie cholerstwo