Iwakaftor w Homozygoty G551D z mukowiscydoza

Przydatność doustnego środka wzmacniającego działanie iwakaftoru u pacjentów z mukowiscydozą, którzy są heterozygotyczni pod względem mutacji G551D.1 Możliwość zwiększonej odpowiedzi u osób homozygotycznych pod względem mutacji nie jest znana z powodu jej niskiej częstości występowania. Ivacaftor wzmaga prawdopodobieństwo otwartego kanału w białku transbłonowym mukowiscydomatycznego mukowiscydozy (CFTR) 1. Najczęstsza mutacja mukowiscydozy, F508del, powoduje, że CFTR osiąga niewielki lub zerowy poziom, podczas gdy mutacja G551D-CFTR, istnieją potencjalnie normalne poziomy niefunkcjonalnych kanałów CFTR na powierzchni komórki.2 Dlatego też postulujemy zwiększoną skuteczność iwakaftoru w homozygotach G551D w porównaniu ze złożonymi heterozygotami z pojedynczą mutacją G551D. Ponadto mało wiadomo na temat reakcji na iwakaftor u osób z wymuszoną objętością wydechową w ciągu sekundy (FEV1) poniżej 30% wartości przewidywanej, ponieważ osoby te zostały wykluczone z początkowych badań.1,3 Rycina 1. Rycina 1. Zmiany od linii podstawowej do 52 tygodni terapii iwakaftorem u homozygoty G551D. Diagnostyczne poziomy odcięcia chlorku potu były następujące: 60 mmol na litr lub więcej, prawdopodobnie mukowiscydoza; 40 do 59 mmol na litr, mukowiscydoza dwuznaczna; i 39 mmol na litr lub mniej, mukowiscydoza jest mało prawdopodobna. FEV1 oznacza wymuszoną objętość wydechową w ciągu sekundy.
Zgłaszamy stosowanie iwakaftoru u 19-letniej kobiety, która była homozygotyczna pod względem mutacji G551D. Po okresie postępującego pogorszenia z nawracającymi infekcyjnymi zaostrzeniami (siedem oddzielnych kursów dożylnych antybiotyków w poprzednich 12 miesiącach), wyjściowa FEV1 spadła do 24% wartości przewidywanej, stała się zależna od tlenu i została skierowana do oceny do przeszczepu płuc. Jednocześnie rozpoczęto leczenie iwakaftorem. W ciągu 8 tygodni wartość FEV1 wzrosła do 35% w artości przewidywanej, przerwano podawanie ciągłego tlenu z nasyceniem spoczynkowym tlenem wynoszącym 95% (poprzednio 85%), podczas gdy pacjent oddychał powietrzem z otoczenia, a ocena dotycząca przeszczepienia została odroczona. Okazało się, że w ciągu kolejnych 12 miesięcy leczenia konieczne było podanie jednego dożylnego antybiotyku, FEV1 zwiększono o 16 punktów procentowych (z 24 do 40% wartości przewidywanej), poziom chlorku potowego zmniejszył się z 92 mmol / litr do 18 mmol na litr, 6-minutowy spacer zwiększył się o 410 m (z 140 do 550 m), a waga wzrosła o 8,4 kg (z 42,0 do 50,4 kg) (rys. 1). Ponadto poziom albumin w surowicy zwiększył się z 3,3 g na decylitr do 4,5 g na decylitr, a codzienne spożycie suplementów z trzustką zmniejszyło się o około 60%.
W kohorcie pacjentów klinicznych VX08-770-105, którzy byli heterozygotyczni pod względem mutacji G551D, poprawa poziomów chlorków w potu i FEV1 osiągnęła plateau po 2 tygodniach. D o chwili obecnej nie znaleźliśmy efektu plateau z leczeniem iwakaftorem u naszego homozygotycznego pacjenta G551D. Postępująca redukcja i normalizacja poziomu chlorku potu (marker dysfunkcji CFTR), w połączeniu z ciągłą poprawą kliniczną czynności płuc, masy ciała i odległości chodu przez 12-miesięczny okres obserwacji, zapewnia wsparcie dla zwiększonej skuteczności iwakaftoru. u pacjentów homozygotycznych i heterozygotycznych. Irlandia ma najwyższą odnotowaną częstotliwość występowania mutacji G551D na całym świecie, wynoszącej 12% (w porównaniu do 4,4% w Stanach Zjednoczonych), a osiem osób z mukowiscydozą w Irlandii jest znanych jako homozygotyczni wobec mutacji G551D.4,5 Analiza prospektywna z udziałem tej kohorty może potwierdzić naszą obserwację.
Michael J. Harrison, MB, B.Ch.
Desmond M. Murphy, MB, B.Ch., Ph.D.
Barry J. Plant, MB, B.Ch., MD
University College Cork, Cork, Irlandia
b. to znaczy
Form ularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego listu na stronie.
5 Referencje1. Ramsey BW, Davies J, McElvaney NG, i in. Wzmacniacz CFTR u pacjentów z mukowiscydozą i mutacją G551D. N Engl J Med 2011; 365: 1663-1672
Bezpłatny, pełny tekst Web of Science Medline
2. Rowe SM, Miller S, Sorscher EJ. Zwłóknienie torbielowate. N Engl J Med 2005; 352: 1992-2001
Full Text Web of Science Medline
3. Polenakovik HM, Sanville B. Zastosowanie iwakaftoru u osoby dorosłej z ciężką chorobą płuc spowodowaną mukowiscydozą (?F508 / G551D). J Cyst Fibros (w druku).

4. Fletcher G. Cystic Fibrosis Registry of Ireland, Annual Report 2010 (www.cfri.ie/docs/annual_reports/CFRI2010.pdf).

5. Marshall BC. Rejestru pacjentów z fundacją Cystic Fibrosis Foundation: roczny raport danych 2010 (www.cff.org/UploadedFiles/LivingWithCF/CareCenterNetwork/PatientRegistry/2010-Patient-Registry -Report.pdf).

Materiał uzupełniający
(28) [podobne: stomatolog legnica, Trychologia Wrocław, Psycholog Wrocław ]

[więcej w: cku minsk maz, apopatram, peptydy natriuretyczne ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Iwakaftor w Homozygoty G551D z mukowiscydoza

 1. Vagabond Warrior pisze:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: ortodoncja Kraków[…]

 2. Weronika pisze:

  Profilaktyka to regularne badania

 3. Tola pisze:

  Article marked with the noticed of: operacja przepukliny[…]

 4. Szymon pisze:

  Moja sąsiadka właśnie ma duże zwyrodnienia