Leki przeciwplytkowe i przeciwzakrzepowe w dziedzicznej krwotocznej teleangiektazji

Wrodzona krwotoczna teleangiektazja (HHT) prowadzi do krwotoku, szczególnie krwawienia z nosa (krwawienie z nosa), ze względu na naczyniową teleangiektazję i malformacje tętniczo-żylowe.1 Stany zakrzepowe, w tym żylna choroba zakrzepowo-zatorowa i udar niedokrwienny, są stosunkowo częste u pacjentów z HHT.2,3. przez klinicystów, którzy mogą nie być obeznani z HHT. Aktualne wskazówki dotyczące stosowania leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych w HHT oparte są na anegdotycznych dowodach i ekspertyzie.4
Aby ocenić wpływ leków przeciwpłytkowych i przeciwzakrzepowych na krwotok w HHT, odpowiednie pytania zostały zawarte w podrozdziale szerokiego międzynarodowego badania (www.imperial.ac.uk/medicine/HHTsurvey2012), które zostało zatwierdzone przez National Research Ethics Service East Midlands -Derby Committee, Zjednoczone Królestwo.
Nieobciążone metody badań zostały opisane w innym miejscu5 i opisane w dodatkowym dodatku, dostępnym wraz z pełnym tekstem niniejszego listu na stronie. W ankiecie internetowej odpowiedziało 1302 osób, w tym 973 z diagnozą HHT, która została poparta odpowiednimi badaniami diagnostycznymi. Wiek respondentów wynosił od 14 do 89 lat (mediana, 53,1), a 655 z 973 kobiet (67,3%).
Spośród 973 respondentów z HHT, 700 (71,9%) stwierdziło, że nigdy nie stosowali leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych. Spośród tych 700 respondentów 381 (54,4%) stwierdziło, że lekarz zalecił im nie stosowanie tych środków, ponieważ mieli oni HHT (u 334 pacjentów [87,7%]), mieli już krwawienie (u 191 pacjentów [50,1%]) lub mieli malformację tętniczo-żylną (u 75 pacjentów [19,7%]). Pięciu respondentów stwierdziło, że leczenie zawału mięśnia sercowego zostało wstrzymane od krewnego z powodu rozpoznania HHT u krewnego, co przyczyniło się do śmierci krewnego.
Tabela 1. Tabela 1. Zgłoszone skutki działania leków przeciwpłytkowych i przeciwz akrzepowych u 273 pacjentów z dziedziczną krwotoczną teleangiektazją. Łącznie 273 uczestników z HHT (28,1%) zgłosiło stosowanie terapii przeciwpłytkowej lub przeciwzakrzepowej (Tabela 1). Zgodnie z oczekiwaniami, wysoki odsetek uczestników odnotował pogorszenie krwawienia z nosa (Tabela 1), co czasami prowadziło do hospitalizacji, przerwania leczenia lub obu. Pięciu respondentów stwierdziło, że leczenie zawału mięśnia sercowego doprowadziło do krwotoków, które pogorszyły wynik u krewnych z HHT, którzy później zmarli.
Zaskakujące było jednak to, że 153 z 379 pacjentów z HHT, którzy otrzymali leczenie przeciwpłytkowe lub przeciwzakrzepowe (40,4%), nie wykazało zmian w krwawieniach z nosa. Dziewięć z 379 pacjentów (2,4%) zgłosiło poprawę w krwawieniach z nosa (Tabela 1). Dawka mniejszej dawki aspiryny (75 mg), heparyny i innych środków przeciwzakrzepowych wydawało się nasilać krwawienia z nosa mniejsze niż wyższa dawka kwasu acetylo salicylowego (300 mg) lub warfaryna (Tabela 1). Ponadto więcej przypadków krwotoku niż krwawienie z nosa zgłaszali pacjenci otrzymujący leki przeciwzakrzepowe niż pacjenci, którzy otrzymali leki przeciwpłytkowe (19,5% w porównaniu z 8,8%) (p = 0,003 według dokładnego testu Fishera). Niemniej jednak, u 43 z 93 pacjentów, którzy otrzymali heparynę (46%) iu 21 z 55 pacjentów otrzymujących warfarynę (38%), nie odnotowano zmian ani poprawy w krwawieniach z nosa.
Dane te wskazują na niewyjaśnione i szerokie zróżnicowanie profili efektów ubocznych w odniesieniu do krwotoku związanego z zastosowaniem terapii przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych u pacjentów z HHT. Stwierdzono, że leki o niższej dawce, szczególnie leki przeciwpłytkowe, nie są związane z krwotokiem u dużych odsetka pacjentów. Wyniki te zapewniają ostrożność podczas stosowania leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych u pacjentów z HHT, jeśli istnieją bardzo silne wskaza nia do ich stosowania.
Hannah L. Devlin, B.Sc.
Barts i London School of Medicine and Dentistry, Londyn, Wielka Brytania
Anna E. Hosman, B.Sc.
Academic Medical Center School of Medicine, Amsterdam, Holandia
Claire L. Shovlin, Ph.D.
Imperial College London, Londyn, Wielka Brytania
do. ac.uk
Wspierane przez Fundusze projektu Bachelor of Science Narodowego Instytutu Serca i Płuc (do Pani Devlin), darowizny od rodzin i przyjaciół pacjentów z dziedziczną krwotoczną teleangiektazją oraz Narodowy Fundusz Badań Medycznych Ośrodek Badań Biomedycznych, Program Finansowania (Imperial Biomedical Research Center ) (do dr Shovlin).
Formularze ujawnień dostarczone przez autorów są dostępne wraz z pełnym tekstem tego artykułu na stronie.
5 Referencje1. Shovlin CL. Dziedziczna teleangiektazja krwotoczna: patofizjologia, diagnostyka i leczenie. Blood Rev 2010; 24: 203-219
Crossref Web of Science Medline
2 Livesey JA, Manning RA, Meek JH, i in. Niski poziom żelaza w surowicy jest związany z podwyższonym poziomem czynnika krzepnięcia VIII w osoczu oraz zatorami tętnic płucnych / zakrzepicą żył głęboki [więcej w: ginekolog Warszawa, oprogramowanie stomatologiczne, psycholog Kraków ]

[przypisy: humanidas, hipokrates gorzow, apopatram opinie ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Leki przeciwplytkowe i przeciwzakrzepowe w dziedzicznej krwotocznej teleangiektazji

 1. Adam pisze:

  Też podejrzewam u siebie nietolerancję laktozy

 2. Konrad pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu wypełnianie zmarszczek[…]

 3. Yellow Menace pisze:

  Jak olej lniany to tylko świeży i przechowywany w lodówce w ciemnej butelce

 4. Dominika pisze:

  Article marked with the noticed of: catering dla firm wrocław[…]

 5. Crash Override pisze:

  Nie bardzo zrozumialem zasade tego