Ocena jakości opieki zdrowotnej: Perspektywy dla lekarzy

Zainteresowanie, które w dużej mierze wynika z intensywności wysiłków zmierzających do ograniczenia kosztów, wzrosło, w ocenie i zapewnieniu jakości opieki medycznej. Ocena jakości opieki zdrowotnej: Perspektywy dla lekarzy, redagowane przez Richarda P. Wenzela, wypełniają lukę w ocenie jakości opieki. Istnieje kilka książek, które odnoszą się do tego tematu z perspektywy praktykujących klinicystów, jak próbuje to zrobić. Pierwsze 13 z 28 rozdziałów analizuje ogólne kwestie związane z opieką, takie jak dostęp do opieki zdrowotnej, organizacja opieki zdrowotnej, dostosowanie miksu przypadku i zmiany w niewielkim obszarze. Pozostałe rozdziały przedstawiają rozwój programowych odpowiedzi na ocenę jakości opieki w poszczególnych działach, w tym znieczulenia, opieki krytycznej, nagłych wypadków, położnictwa i ginekologii, stomatologii szpitalnej, otolaryngologii, pediatrii, psychiatrii, radiologii, chirurgii, urologii, laboratorium klinicznym , mikrobiologia i farmacja. Siła tej książki polega na jej kompleksowości. Łączy on w jednym tomie ogólne zasady, na których opierają się różne aspekty oceny jakości, takie jak podstawowe definicje i podstawy koncepcyjne oceny usług specjalistów oraz programowe działania w zakresie oceny jakości. Jedność tej książki, szczególnie tych ostatnich rozdziałów, zapewnia ramy Wspólnej Komisji ds. Akredytacji Organizacji Ochrony Zdrowia (JCAHO), którą każdy rozdział kliniczny wykorzystuje do opisania tych działań. Rozdziały dotyczące jakości opieki w oddziałach intensywnej opieki medycznej i laboratorium klinicznym ilustrują zaawansowane podejścia do zapewnienia jakości. Jednostki te miały więcej doświadczenia w badaniu i ocenie jakości opieki oraz wdrażaniu programów zapewnienia jakości niż niektóre inne departamenty kliniczne. Załączniki zawierają pomocne konkretne przykłady protokołów i instrumentów, a w niektórych przypadkach faktyczne kryteria jakości opieki.
Książka byłaby najbardziej pomocna dla kogoś, kto próbuje zorganizować lub zainicjować program oceny jakości i zapewnienia. Byłoby to mniej przydatne dla osób zainteresowanych zagadnieniami koncepcyjnymi i metodologicznymi w ocenie jakości opieki oraz dla tych, których głównym celem jest akceptacja programów oceny jakości opieki przez lekarzy praktykujących. Istnieje bardzo mało merytoryczna lub metodologiczna krytyka 10-etapowego procesu JCAHO. Proces ten nigdy nie był poddany naukowym badaniom potrzebnym, aby przekonująco argumentować za przyrostowym zyskiem lub względnym wkładem każdego z 10 kroków w poprawę jakości. Bez wysiłku w kierunku naukowego rygoru, który nadawałby wiarygodność produktowi generowanemu przez każdy z 10 kroków, wiele z zalecanych działań tego programu może być postrzeganych jako nieekonomiczne, zbędne i nie mające znaczenia dla praktykujących klinicystów.
Ponadto, ze względu na znaczne zróżnicowanie specyfiki treści dla poszczególnych kryteriów, brakujące uzasadnienie sposobu, w jaki generowane są te kryteria, jest szczególnie niepokojące. Na przykład wskaźniki dotyczące opieki nad dziećmi z podejrzeniem bakteryjnego zapalenia opon mózgowych w oparciu o leczenie deksametazonem prawie na pewno będą miały szeroki konsensus
[patrz też: peptydy natriuretyczne, apopatram opinie, humanidas ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Ocena jakości opieki zdrowotnej: Perspektywy dla lekarzy

 1. Magdalena pisze:

  [..] Cytowany fragment: wymiana kryptowalut[…]

 2. 57 Pixels pisze:

  W suplemencie jest dużo składników potrzebnych przy chorobie tarczycy

 3. Rozalia pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: marketing medyczny[…]

 4. Chuckles pisze:

  Co sądzicie o takiej metodzie leczenia