Peptydy natriuretyczne: Hormony serca

W 1981 r. Odkrycie przez Adolfo J. de Bolda przedsionkowego peptydu natriuretycznego, hormonu peptydowego wydzielanego przez serce w odpowiedzi na ekspansję objętościową, ujawniło mechanizm homeostatyczny, który przeciwdziała zachowującym sól i wodę działaniu układu renina-angiotensyna-aldosteron, który dominuje u zwierząt lądowych. Po tym odkryciu rozpoznano dodatkowych członków tej rodziny peptydów w wielu innych tkankach, w tym w tkance mózgowej, oraz odkrycie receptorów dla tych peptydów w całym ciele. Ta wiadomość oszukała fizjologów, lekarzy i firmy farmaceutyczne i doprowadziła do oczekiwania, że peptydy będą podstawą leczenia chorób, w których zatrzymywanie soli i płynów jest czynnikiem obciążającym – te peptydy, jak przewidywano, byłyby użyteczne w leczeniu różnych chorób, w tym nadciśnienia, ostrej niewydolności nerek i zastoinowej niewydolności serca. Niepowodzenie tych peptydów w odwróceniu lub przynajmniej złagodzeniu niektórych z tych warunków było rozczarowujące, ale nie wszystkie wyniki były frustrujące. W ciągu ostatnich kilku lat pomiar krążących peptydów natriuretycznych okazał się ważnym narzędziem w rozpoznawaniu, a być może także w leczeniu niewydolności serca. W tej książce dokonano przeglądu tych peptydów – ich odkrycia, ich zaangażowania w fizjologię serca i układu sercowo-naczyniowego, dostępne testy kliniczne, ich rolę w chorobach sercowo-naczyniowych i innych chorobach oraz aktualne badania kliniczne peptydów u pacjentów z chorobami serca. Redaktorzy i autorzy byli aktywnie zaangażowani w badania nad fizjologiczną i kliniczną rolą peptydów w chorobach sercowo-naczyniowych, a także w rozwój i charakterystykę testów laboratoryjnych wykorzystywanych do pomiaru ich w warunkach klinicznych i laboratoryjnych. Jest to przydatna książka dla naukowców i klinicystów, podsumowująca rozległe kliniczne i laboratoryjne doświadczenia jej autorów i przeglądająca większość dostępnej literatury na temat peptydów natriuretycznych.
Książka zawiera siedem rozdziałów, które można czytać niezależnie; każdy rozdział kończy się własnym podsumowaniem i wnioskami. Warto zwrócić uwagę na kilka omawianych tematów. Peptydy natriuretyczne są zaangażowane w wiele działań w całym ciele, służąc w funkcjach endokrynnych, parakrynnych i autokrynnych i ewentualnie jako neuroprzekaźniki i immunomodulatory. Metody stosowane do mierzenia krążących peptydów natriuretycznych są różne. Niektóre z tych metod są ograniczone do laboratoriów badawczych, podczas gdy inne znalazły zastosowanie w praktyce klinicznej. Autorzy i redaktorzy tej książki wzywają do standaryzacji tych metod. Podkreślono wartość pomiaru peptydów natriuretycznych jako narzędzia przesiewowego i prognostycznego w przypadku chorób serca oraz jako sposobu różnicowania różnych rodzajów duszności. Niepowodzenie peptydów natriuretycznych lub środków, które zwiększają ich poziomy krążenia, w celu zatrzymania zatrzymywania soli i wody w zastoinowej niewydolności serca jest bardzo prawdopodobne z powodu efektu tonicznego układów przeciwregulacyjnych. Autorzy postulują, że terapie skojarzone, które ograniczają lub eliminują te przeciwstawne mechanizmy, mogą być użyteczne i powinny być przedmiotem przyszłych badań.
Patricio Silva, MD
Temple University, Filadelfia, PA 19140

[więcej w: apopatram opinie, histigen, hw pietrzak holding ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Peptydy natriuretyczne: Hormony serca

 1. Accidental Genius pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: szczoteczki elektryczne do zębów[…]

 2. Pusher pisze:

  To sa sprawdzone informacje czy dopiero w fazie testow klinicznych

 3. Electric Player pisze:

  [..] Cytowany fragment: uzależnienia[…]

 4. Bruno pisze:

  błonnik+antyoksydanty