Przedporodowe badanie przesiewowe tarczycy i funkcja poznawcza dzieciństwa

width=640U dzieci urodzonych przez kobiety z niskimi poziomami hormonów tarczycy odnotowano zmniejszenie funkcji poznawczych. Metody
Przeprowadziliśmy randomizowane badanie, w którym kobiety w ciąży w ciąży trwającej 15 tygodni i 6 dni otrzymały próbki krwi do pomiaru tyreotropiny i wolnej tyroksyny (T4). Kobiety przydzielono do grupy przesiewowej (w której pomiary uzyskano natychmiast) lub do grupy kontrolnej (w której przechowywano surowicę, a pomiary uzyskano wkrótce po porodzie). Poziomy tyreotropin powyżej 97,5-tego percentyla, poziomy wolnego T4 poniżej 2,5-tego percentyla lub oba były uważane za pozytywne wyniki skriningu. Kobiety z dodatnimi wynikami w grupie przesiewowej otrzymywały 150 ?g lewotyroksyny na dobę. Pierwszorzędowym rezultatem było IQ w wieku 3 lat u dzieci kobiet z pozytywnymi wynikami, mierzone przez psychologów, którzy nie byli świadomi zadań grupowych.
Wyniki
Z 21 846 kobiet, które dostarczyły próbki krwi (w średnim wieku ciążowym 12 tygodni 3 dni), 390 kobiet w grupie przesiewowej i 404 w grupie kontrolnej uzyskało pozytywny wynik. Mediana wieku ciążowego na początku leczenia lewotyroksyną wynosiła 13 tygodni 3 dni; leczenie dostosowano w razie potrzeby, aby osiągnąć docelowy poziom tyreotropiny od 0,1 do 1,0 mIU na litr. Wśród dzieci kobiet z wynikiem pozytywnym, średnie wyniki IQ wynosiły odpowiednio 99,2 i 100,0 w grupach przesiewowych i kontrolnych (różnica, 0,8; przedział ufności 95% [CI], -1,1 do 2,6; P = 0,40 w zależności od intencji; – analiza zagrożeń); proporcje dzieci z IQ poniżej 85 wynosiły 12,1% w grupie przesiewowej i 14,1% w grupie kontrolnej (różnica, 2,1 punktu procentowego, 95% CI, -2,6 do 6,7, P = 0,39). Analiza leczenia wykazała podobne wyniki.
Wnioski
Badanie przesiewowe przedporodowe (w środkowej fazie ciąży trwające 12 tygodni i 3 dni) oraz leczenie matczyne z powodu niedoczynności tarczycy nie spowodowało poprawy funkcji poznawczych u dzieci w wieku 3 lat. (Finansowane przez Wellcome Trust UK i Compagnia di San Paulo, Turyn, numer kontrolowanych prób bieżących, ISRCTN46178175.)
Wprowadzenie
Aktywne wydzielanie hormonu tarczycy u płodu nie rozpoczyna się przed około 18 do 20 tygodniami ciąży.1 Badania na zwierzętach sugerują, że dopóki nie rozpocznie się wydzielanie hormonu płodowego, płód zależy od krążenia wolnej tyroksyny (T4) u matki w celu wzrostu i rozwoju , w tym dojrzewanie centralnego układu nerwowego. Jod jest niezbędny do darmowej syntezy T4, a w populacjach z niedoborem jodu obserwuje się wzrost wydajności poznawczej po suplementacji jodu przed ciążą.2-4
Wysokie poziomy tyreotropiny u kobiet w czasie ciąży są związane z zaburzeniami rozwoju poznawczego u ich potomstwa. Odkrycie to sugeruje, że badanie przesiewowe przed porodem i leczenie niedoczynności tarczycy może być opłacalne.5 Przeprowadziliśmy randomizowane, kontrolowane badanie w celu oceny wpływu na funkcje poznawcze w wieku 3 lat u potomstwa kobiet, które przeszły badanie przesiewowe w kierunku wczesnej ciąży i otrzymały leczenie. jeśli mieli wysoki poziom tyreotropiny, niski poziom T4 lub oba.
Metody
Uczestnicy badania
Zaprosiliśmy kobiety w ciąży do wzięcia udziału w pierwszej wizycie w szpitalu przedporodowym. Kobiety zostały zwerbowane z 10 ośrodków w Wielkiej Brytanii i ośrodka we Włoszech. Kryterium wykluczenia było wiek poniżej 18 lat, wiek ciążowy dłuższy niż 15 tygodni 6 dni, ciąże bliźniacze i znana choroba tarczycy. Zatwierdzenie badania otrzymano od komitetów ds. Etyki badań w Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a wszyscy uczestnicy wyrazili pisemną, świadomą zgodę.
Procedury badania
Próbki krwi zostały wysłane do laboratorium w Uniwersyteckim Szpitalu Walii w Cardiff lub do Ospedale Sant Anna w Turynie we Włoszech w celu pomiaru stężenia tyreotropiny i wolnego T4. Po otrzymaniu próbek kobiety zostały losowo przydzielone przy użyciu generowanego komputerowo projektu blokowego do grupy przesiewowej lub kontrolnej.
Próbki surowicy z grupy przesiewowej natychmiast badano pod kątem poziomów wolnych T4 i tyreotropiny (patrz poniżej). Próbki surowicy od kobiet z grupy kontrolnej, przechowywanych w temperaturze -40 ° C, badano pod kątem poziomów wolnych T4 i tyreotropiny po porodzie. Kobiety zostały sklasyfikowane jako dodatnie, jeśli stężenie tyreotropiny w surowicy było powyżej 97,5-tego percentyla, stężenie T4 wolne od surowicy było niższe od 2,5-tego percentyla, lub jedno i drugie. Wartości odcięcia dla poziomów wolnych T4 (2,5-percentyl) i tyreotropiny (percentyl 97,5-go) były okresowo korygowane zgodnie z wynikami testu uzyskanymi podczas badania.
Pacjenci z grupy przesiewowej, u których uzyskano wyniki pozytywne, byli leczeni lewotyroksyną (zalecana dawka początkowa, 150 ?g na dobę)
[patrz też: stomatolog włocławek, kardiolog kielce, Stomatolog Kraków ]
[hasła pokrewne: polstarter, halp szczecin, domat nysa ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Przedporodowe badanie przesiewowe tarczycy i funkcja poznawcza dzieciństwa

 1. Tymoteusz pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu dentysta ochota warszawa[…]

 2. Ignacy pisze:

  eczę się na migotanie przedsionków serca

 3. Alpha pisze:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: wkładki do butów do biegania[…]

 4. Leonard pisze:

  wszystkie choroby wykrylam sama chodząc po prywatnych specjalistach