Randomizowane porównanie strategii zmniejszania leczenia w łagodnej, długotrwałej astmie ad 8

Pomimo zwiększonej częstości niepowodzeń leczenia związanych z montelukastem, wskaźniki klinicznie znaczącego zaostrzenia astmy nie różniły się istotnie pomiędzy trzema grupami. To odkrycie sugeruje, że nasz protokół badania był bezpieczny, a także wrażliwy na potrzeby oceny terapii zstępującej. Fakt, że 30,3% pacjentów miało niepowodzenie leczenia w grupie montelukastu wskazuje, że około 70% pacjentów nadal miało dobrą kontrolę astmy. Podobnie, zgodnie z bardziej rygorystycznym kryterium, w każdym tygodniu większość pacjentów (50,8 do 61,4%) przypisanych do montelukastu miało dobrze kontrolowaną astmę. Wysoki odsetek dni wolnych od objawów we wszystkich trzech grupach terapeutycznych (78,7% w przypadku montelukastu, 85,8% w przypadku flutykazonu i 82,7% w przypadku flutykazonu i salmeterolu) również sugeruje, że większość pacjentów radziła sobie dobrze.
Ciekawym odkryciem było to, że w grupie montelukastu było stosunkowo niewiele infekcji górnych dróg oddechowych. Mogło to być spowodowane błędnym rozpoznaniem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, dla którego montelukast jest skuteczny, lub prawdopodobnie bardziej swoistym wpływem na wytwarzanie leukotrienów z powodu infekcji wirusowej33. Alternatywnie, długotrwałe stosowanie wziewnych kortykosteroidów może zmniejszać odporność, tym samym predysponując pacjentów do infekcja.
W niedawnym badaniu z udziałem pacjentów z łagodną uporczywą astmą wystąpiły minimalne różnice w kontroli astmy pomiędzy pacjentami otrzymującymi wziewny kortykosteroid dwa razy dziennie tylko w razie potrzeby, kierując się planem działania opartym na objawach, a tymi otrzymującymi modyfikator leukotrienów dwa razy dziennie lub wziewny kortykosteroid dwa razy dziennie.34 Wyniki naszego badania sugerują inną strategię, która jest mniej skomplikowana dla pacjentów. W przypadku pacjentów, u których astma jest dobrze kontrolowana podczas stosowania wziewnego kortykosteroidu dwa razy na dobę, można rozważyć stosowanie raz na dobę flutykazonu z salmeterolem lub raz montelukastem raz na dobę. Jeśli wystąpi niepowodzenie leczenia, leczenie można odpowiednio zmodyfikować.
To, czy lepsze wyniki w naszej grupie flutikazon-salmeterol równoważą wygodę podawania doustnego raz dziennie (montelukast), zależy od preferencji pacjentów i lekarzy, a także od kosztów. Ostatnie badania wzbudziły obawy o potencjalne działania niepożądane długodziałających beta-agonistów i wziewnych kortykosteroidów.35-37. Indywidualni pacjenci i ich lekarze muszą wybrać schemat leczenia astmy, który równoważy skuteczność z faktycznym lub postrzeganym ryzykiem i maksymalizuje przyleganie. Żadne pojedyncze podejście nie zapewni najlepszej kombinacji tych czynników dla wszystkich pacjentów z astmą.
Podsumowując, stwierdziliśmy, że pacjenci, u których astma jest dobrze kontrolowana za pomocą flutykazonu podawanego dwa razy na dobę, mogą być bezpiecznie przeniesieni do leczenia zmniejszającego stężenie raz na dobę flutykazonu i salmeterolu. Doustny montelukast nie jest tak skuteczny, chociaż zapewniał dobrą kontrolę astmy u większości pacjentów.
[patrz też: sanden polkowice, ile lat trwają studia, hipokrates gorzów ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Randomizowane porównanie strategii zmniejszania leczenia w łagodnej, długotrwałej astmie ad 8

 1. Małgorzata pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu terapia sokami[…]

 2. Marcel pisze:

  Chyba ktoś w tym artykule zapomniał o medycynie mitochondrialno komórkowej

 3. Rafał pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu dyskopatia[…]

 4. Houston pisze:

  Można pisać obszernie ?

 5. Woo Woo pisze:

  [..] Blog oznaczyl uzycie nastepujacego fragmentu zgaga[…]

 6. Midnight Rider pisze:

  Kiedyś mojej siostrze laryngolog zalecił laser i sollux na zatoki