Regulacja poziomu glukozy u młodych dorosłych o bardzo niskiej masie urodzeniowej ad 7

Nasze stwierdzenie podwyższonego ciśnienia krwi u dorosłych o bardzo niskiej masie urodzeniowej jest zgodne z wcześniejszymi obserwacjami5-2, 27, 27 i zapewnia dalsze wsparcie dla interwencji profilaktycznych w tej populacji. Nasze obserwacje u dorosłych, którzy mieli bardzo niską wagę urodzeniową, są zgodne z dużą literaturą dotyczącą kohort urodzonych głównie w terminie, w którym odnotowano związek pomiędzy niską masą urodzeniową w czasie i późniejszym upośledzeniem w regulacji glukozy.28 Kilka badań obejmowało osoby urodzone w okresie, który był mały w wieku ciążowym (poniżej zdefiniowanej wartości progowej dla masy urodzeniowej, zazwyczaj wynik odchylenia standardowego -2 lub 10 percentyla). W porównaniu z osobnikami z masą urodzeniową, która była odpowiednia dla wieku ciążowego, ci pacjenci wykazywali upośledzoną regulację glukozy, a tę różnicę obserwowano już w dzieciństwie29 30 lub w wieku dojrzałym.31,32 Takie obserwacje epidemiologiczne, wraz z badaniami eksperymentalnymi u zwierząt doprowadziło to do koncepcji rozwojowych źródeł zdrowia i chorób, które sugerują, że czynniki środowiskowe we wczesnym okresie życia mają konsekwencje w późniejszym życiu, które przejawiają się jako zmienione ryzyko choroby.33,34 Nasze badanie sugeruje, że bardzo niskie urodzenia waga może mieć takie konsekwencje we wczesnej dorosłości.
Według niektórych, 10, choć nie wszystkich, 35, 36 badań u dzieci, zaobserwowaliśmy podobny stopień upośledzenia regulacji glukozy u młodych osób dorosłych z bardzo niską masą urodzeniową, niezależnie od tego, czy były one małe w wieku ciążowym, czy odpowiednie do ciąży. wiek przy urodzeniu. Chociaż z definicji te dwie grupy różnią się warunkami doświadczanymi przed urodzeniem, mają podobne doświadczenie po porodzie przedwczesnym. Dla osób urodzonych bardzo wcześnie czas pomiędzy porodem a terminem jest trudny, co odpowiada mniej więcej trzecim trymestrom ciąży. Ten okres może być szczególnie ważny dla programowania metabolizmu glukozy. 10,37 Nasze dane nie pozwalają nam ocenić skutków innych domniemanych okresów wrażliwości metabolicznej, takich jak okres perkoncepcji38 lub okresy po porodzie.1,39
Wcześni noworodki mogą dziś różnić się od tych w naszej kohorcie. Przetrwanie wcześniaków poprawiło się o 9, 40, 40, 41 w wyniku przełomów w terapii, takich jak wprowadzenie kortykosteroidów przedporodowych i ludzkiego środka powierzchniowo czynnego, a niektóre choroby zmieniły swój charakter. Na przykład poprawie przeżycia towarzyszył wzrost częstości występowania dysplazji oskrzelowo-płucnej42. Rozwój opieki nad respiratorami i wzbogaconego żywienia doprowadził do zmiany tempa wzrostu wśród wcześniaków. Jednak nasze obserwacje dotyczące regulacji poziomu glukozy w kohorcie młodych dorosłych urodzonych dwadzieścia lat temu wydają się być zgodne z danymi pochodzącymi od młodszej kohorty badanej w dzieciństwie.
Chociaż nasza oryginalna kohorta obejmowała całą populację noworodków o bardzo niskiej masie urodzeniowej na naszym obszarze geograficznym, którzy zostali wypisani żywcem po intensywnej opiece neonatologicznej, osoby z porażeniem mózgowym rzadziej brały udział w badaniu jako młodzi dorośli. Jednak nasze wyniki pozostały podobne po dostosowaniu do intensywności ćwiczeń i po wykluczeniu pacjentów z powikłaniami porodów przedwczesnych, takich jak porażenie mózgowe lub historia dysplazji oskrzelowo-płucnej.
Wnioskujemy, że bardzo niska masa urodzeniowa jest związana z objawami upośledzenia regulacji glukozy w młodym dorosłym życiu To odkrycie sugeruje, że osoby o bardzo niskiej masie urodzeniowej mogą być bardziej podatne na zaburzenia, takie jak cukrzyca typu 2 i choroby sercowo-naczyniowe w późniejszym życiu. Interwencje w stylu życia skutecznie zapobiegają tym zaburzeniom, a identyfikacja osób o podwyższonym ryzyku we wczesnym okresie życia stanowi ważną możliwość zapobiegania chorobom.
[przypisy: apopatram, molsidomina, domat nysa ]

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

0 odpowiedzi na „Regulacja poziomu glukozy u młodych dorosłych o bardzo niskiej masie urodzeniowej ad 7

  1. Shooter pisze:

    Trzeba sie badac i tyle

  2. Olivier pisze:

    [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: universal creatine[…]

  3. Konrad pisze:

    Bo lubię owoce… Jeść